Dzień Myszki Miki

Każdy z nas oglądał kreskówki (a może nadal to robicie ;). Myślę też, że każdy oglądał przynajmniej raz animacje z Myszką Miki w roli głównej. Jednak niewielu z Was wie, że 18 listopada został ustanowionym dniem Myszki Miki.

Narodziny Myszki Miki obrosły legendą. Niewielka jeszcze firma straciła prawa autorskie do szybko zdobywającego publiczność królika Oswalda – swojej pierwszej postaci animowanej, którego Disney wymyślił w 1927 r. Próba odzyskania praw ciągnęła się w nieskończoność. Zdesperowany Disney postanowił ratować firmę i wpadł na pomysł stworzenia nowej postaci. Tym razem nie zamierzał powtórzyć błędu i postanowił zabezpieczyć prawa autorskie do rysunkowego bohatera. Wymyślił sympatyczną postać myszy, która pokonuje stojące na jego drodze przeciwności losu. Czy rzeczywiście tak było? Syn Ubo Iwerksa twierdził, że historia przedstawiona przez Walta była zmyślona. Walt rzeczywiście wymyślił zarys postaci, ale dopiero w pracowni Ubo i Disney usiedli nad kartką papieru i naszkicowali główną postać, a jako modelu użyli twarzy samego Walta. Która wersja jest prawdziwa? Pewnie nigdy się nie dowiemy …

Myszka Miki była wzorowana na typowym przedstawicielu amerykańskiej klasy średniej. Była ambitna i uwielbiała rywalizację, kiedy wpadała w tarapaty, nigdy się nie poddawała i zawsze znajdowała jakieś sprytne rozwiązanie.

Walt Disney początkowo chciał dać myszy imię Mortimer, ale nie spodobało się jego żonie Lilly. Uważała, że do bohatera kreskówki nie pasuje i lepiej brzmi Mickey. Mortimer nie poszedł jednak całkiem w zapomnienie. W połowie lat 30. to imię otrzymał myszopodobny rywal Mikiego o względy Minnie.

Mickey to imię, które w języku angielskim jest zdrobnieniem od Michaela. Bez wątpienia w oryginale jest chłopcem, co widać także w sposobie ubierania się. Ale po polsku myszka jest rodzaju żeńskiego, co powoduje pewne zamieszanie i bezpodstawne przypuszczenia, że może być dziewczynką.

Narzeczona Mikiego, Minnie, muzykalna i pełna wdzięku, jest jego rówieśniczką, pojawiła wraz z nim już w pierwszych kreskówkach. Kolejni uczestnicy disnejowskich przygód dołączyli później: Pluto w 1930 r., Goofy w 1932 r., a Kaczor Donald w roku 1934.

Myszka Miki z lat 20. wyglądała zupełnie inaczej niż ta współczesna. Małe kropki w miejscu oczu, patykowate nogi i ręce, spiczasta twarz, po 3 palce u rąk. Wiele niedociągnięć, w tym nerwowe ruchy myszki wynikały z niedoskonałości technicznych, m.in. braku płynności przejść między scenami i wyblakłego obrazu.

Z czasem wygląd zewnętrzny Mikiego ewoluował. Jego twarz zaokrągliła się i złagodniała. Obecnie Myszka Miki nosi zwykle czerwone spodenki i żółte buty, ale grając w ponad 120 animacjach, wielokrotnie zmieniała role. Wcielała się w kapitana statku, żołnierza, kowboja, dyrygenta, podróżnika, detektywa, hydraulika, strażaka, wynalazcę. Zmieniała wtedy powierzchowność, występując w 175 kostiumach. Nie wiem, czy wiedzieliście, że animowany bohater został przedstawiony także jako umundurowany polski żołnierz na tle białego orła. Podpis znajdujący się pod jego wizerunkiem głosił, że Miki odczuwa dumę ze zgłoszenia się do 1. Dywizji Pancernej generała Maczka.

Na początku Miki stał się bohaterem kreskówki „Plane Craze” („Zwariowany samolot”), której scenariusz zainspirował samotny przelot Charlesa Lindbergha nad Oceanem Atlantyckim. Premiera tej animacji odbyła się 5 maja 1928 r. w Los Angeles. W czerwcu i sierpniu tego samego roku Disney pracował już nad następną kreskówką „The Gallopin Gaucho” („Galopujący Gaucho”). Dystrybutorów przekonywał, że imię Myszki Miki wkrótce stanie się doskonale znane na świecie, lecz na dwie pierwsze kreskówki nabywcy nie było.

Walt Disney mimo to się nie zrażał. Zrealizował trzeci, tym razem udźwiękowiony krótkometrażowy film „Willie z parowca” (Steamboat Willie). Jego premiera 18 listopada 1928 r. okazała się prawdziwym sukcesem. I dlatego tę datę traktuje się jako symboliczny dzień urodzin Myszki Miki i świętuje dzisiaj na całym świecie.

Udane przyjęcie trzeciej produkcji zapoczątkowało dobrą passę, która wyniosła go na szczyt Hollywood, a Walt Disney za jej stworzenie uhonorowany został w 1932 r. specjalnym Oscarem. 

Krótkometrażówki z Myszką Miki były dziesięciokrotnie nominowane do Oscara, a zdobyła go „Pomocna łapa” („Lend of Paw”) w 1941 r. Film o przyjaźni mocniejszej od zazdrości, w którym Miki występuje z Psem Pluto.

Oscarem nagrodzono również „Fantazję” – pierwszą pełnometrażową barwną produkcję z Myszką Miki, która powstała w 1940 r. O filmie możecie przeczytać tutaj: https://fina.gov.pl/event/fantazja-90-lat-z-myszka-miki/