Nagrody Emmy 2021

20 września Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Telewizyjnej (Akademia Telewizyjna) po raz 73. przyznała swoje doroczne nagrody – Emmy.

W tym roku „telewizyjne Oscary” były inne niż zazwyczaj. Podobnie jak podczas innych tego typu gal liczba uczestników została ograniczona. Ma to oczywiście związek z pandemicznymi ograniczeniami. Część gości uczestniczyła w niej zdalnie z londyńskiego Soho House.

Tegoroczne Emmy bez wątpienia należały do Netfliksa, a największymi wygranymi są twórcy „The Crown”. Zdominowali oni wszystkie kategorie dotyczące serialu dramatycznego (również tę najważniejszą: najlepszy serial dramatyczny). Najlepszym miniserialem, również z tej platformy streamingowej, wybrany został „Gambit królowej”. Najlepszym serialem komediowym został – wyprodukowany przez Apple TV+ – „Ted Lasso”.

A to pełna lista zwycięzców nagród Emmy 2021

Najlepszy serial komediowy

  • Czarno to widzę
  • Cobra Kai
  • Stewardesa
  • Hacks
  • Pen15
  • The Kominsky Method
  • Ted Lasso

Najlepszy serial dramatyczny

  • The Boys
  • Bridgertonowie
  • The Crown
  • Opowieść podręcznej
  • Kraina Lovecrafta
  • The Mandalorian
  • Pose
  • Tacy jesteśmy

Najlepszy miniserial, antologia serialowa bądź film telewizyjny

  • Mogę cię zniszczyć
  • Mare of Easttown
  • Gambit królowej
  • The Underground Railroad
  • WandaVision

Najlepszy talent show

The Amazing Race
Nailed It
RuPaul’s Drag Race
Top Chef
The Voice

Najlepszy talk-show

Conan
The Daily Show with Trevor Noah
Jimmy Kimmel Live!
Last Week Tonight with John Oliver
The Late Show with Stephen Colbert

Najlepszy program rozrywkowy ze skeczami

Najlepsze programy specjalne na żywo

  • Celebrating America – An Inauguration Nigth Special
  • The 63rd Annual Grammy Awards
  • The Oscars
  • The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd
  • Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020

Najlepsze programy specjalne

  • Bo Burnham: Inside
  • David Byrne’s American Utopia
  • 8:46 – Dave Chappelle
  • Przyjaciele – Spotkanie po latach
  • Hamilton
  • A West Wing Special to Benefit When We All Vote

Najlepszy aktor w serialu komediowym

  • Anthony Anderson – Czarno to widzę
  • Michael Douglas – The Kominsky Method
  • William H. Macy – Shameless
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso
  • Kenan Thompson – Kenan

Najlepsza aktorka w serialu komediowym

  • Aidy Bryant – Shrill
  • Kaley Cuoco – Stewardesa
  • Allison Janney – Mamuśka
  • Tracee Ellis Ross – Czarno na widzę
  • Jean Smart – Hacks

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym

  • Sterling K. Brown – Tacy jesteśmy
  • Jonathan Majors – Kraina Lovecrafta
  • Josh O’Connor – The Crown
  • Rege-Jean Page – Bridgertonowie
  • Billy Porter – Pose
  • Matthew Rhys – Perry Mason

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym

  • Uzo Aduba – Terapia
  • Olivia Colman – The Crown
  • Emma Corrin – The Crown
  • Elisabeth Moss – Opowieść podręcznej
  • Mj Rodriguez – Pose
  • Jurnee Smollett – Kraina Lovecrafta

Najlepszy aktor w miniserialu, antologii lub filmie TV

  • Paul Bettany – WandaVision
  • Hugh Grant – Od nowa
  • Ewan McGregor – Halston
  • Lin-Manuel Miranda – Hamilton
  • Leslie Odom Jr. – Hamilton

Najlepsza aktorka w miniserialu, antologii lub filmie TV

  • Michaela Coel – Mogę cię zniszczyć
  • Cynthia Erivo – Geniusz
  • Elizabeth Olsen – WandaVision
  • Anya Taylor-Joy – Gambit królowej
  • Kate Winslet – Mare of Easttown

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym

  • Carl Clemons-Hopkins – Hacks
  • Brett Goldstein – Ted Lasso
  • Brendan Hunt – Ted Lasso
  • Nick Mohammed – Ted Lasso
  • Paul Reiser – The Kominsky Method
  • Jeremy Swift – Ted Lasso
  • Kenan Thompson – Saturday Night Live
  • Bowen Yang – Saturday Night Live

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym

  • Aidy Bryant – Saturday Night Live
  • Hannah Einbinder – Hacks
  • Kate McKinnon – Saturday Night Live
  • Rosie Perez – Stewardesa
  • Cecily Strong – Saturday Night Live
  • Juno Temple – Ted Lasso
  • Hannah Waddingham – Ted Lasso

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym

  • Giancarlo Esposito – The Mandalorian
  • O-T Fagbenle – Opowieść podręcznej
  • John Lithgow – Perry Mason
  • Tobias Menzies – The Crown
  • Max Minghella – Opowieść podręcznej
  • Chris Sullivan – Tacy jesteśmy
  • Bradley Whitford – Opowieść podręcznej
  • Michael K. Williams – Kraina Lovecrafta

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym

  • Gillian Anderson – The Crown
  • Helena Bonham Carter – The Crown
  • Madeline Brewer – Opowieść podręcznej
  • Ann Dowd – Opowieść podręcznej
  • Aunjanue Ellis – Kraina Lovecrafta
  • Emerald Fennell – The Crown
  • Yvonne Strahovski – Opowieść podręcznej
  • Samira Wiley – Opowieść podręcznej

Najlepszy aktor drugoplanowy w miniserialu, antologii lub filmie TV

  • Thomas Brodie-Sangster – Gambit królowej
  • Daveed Diggs – Hamilton
  • Paapa Essiedu – Mogę cię zniszczyć
  • Jonathan Groff – Hamilton
  • Evan Peters – Mare of Easttown
  • Anthony Ramos – Hamilton

Najlepsza aktorka drugoplanowa w miniserialu, antologii lub filmie TV

  • Renée Elise Goldsberry – Hamilton
  • Kathryn Hahn – WandaVision
  • Moses Ingram – Gambit królowej
  • Julianne Nicholson – Mare of Easttown
  • Jean Smart – Mare of Easttown
  • Phillipa Soo – Hamilton