Dzień Fryzjera

„Król fryzjerów i fryzjer królów” – tak mówiono o Antonim Cierplikowskim, który na świecie znany był jako Antoine. Ten słynny Polak, syn szewca z Sieradza, czesał królowe i najsłynniejsze artystki swoich czasów m.in. Marlenę Dietrich, Gretę Garbo, Polę Negri, Brigitte Bardot czy Edith Piaf.

Antoine był pionierem artystycznego fryzjerstwa i podniósł je do rangi sztuki. To on po raz pierwszy w Europie:

  • Użył w swoim zakładzie elektrycznej suszarki;
  • Wprowadził do produkcji samoopalacz.
Antoine Cierplikowski (siedzący w płaszczu) podczas pobytu w Warszawie 1935 r.

Antoni Cierplikowski urodził się 24 grudnia 1884 w Sieradzu. Już jako mały chłopiec wykazywał duże zdolności manualne, a jedną z pierwszych klientek małego Antoniego była jego siostra, której rozwiane na wietrze włosy utrwalał przy pomocy … miodu. Zawodu uczył się u wuja w Łodzi. W 1901 roku wyjechał do Paryża., gdzie dzięki talentowi i szczęściu zyskał sławę.

Przełomowe dla niego było wydarzenie z 1909 roku, kiedy to ściął na krótko włosy, popularnej wówczas aktorce francuskiej, Evie Lavalliere. Zrewolucjonizował tym damskie fryzjerstwo, rozpoczynając modę na krótkie włosy u kobiet. Tak narodził się nowy styl „garconne” (chłopczyca), która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie, symbolem emancypacji kobiet i zmian w obyczajowości.

 Tak rozpoczęła się prawdziwa światowa kariera Antoine’a.

Antoni Cierplikowski (fot. domena publiczna)

W Paryżu przy Rue Cambon 5 otworzył pierwszy na świecie wytworny damski salon, który stał się zalążkiem międzynarodowego imperium fryzjerskiego i kosmetycznego. Do jego klientek należały: Marlena Dietrich, Greta Garbo, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari, Edith Piaf, Betty Davies, Josephine Baker czy Brigitte Bardot. Był pomysłodawcą kolejnych fryzur m.in. „coup de vent” (podmuch wiatru), słynął też z lansowania nienaturalnego farbowania włosów m.in. o odcieniu nazwanym błękitem Antoine’a.

Z jego usług korzystało sześć koronowanych głów. Nadzorował prace 400 fryzjerów podczas przygotowań do koronacji króla Jerzego VI w 1936 r., a także kilkanaście lat później, gdy na tronie brytyjskiego imperium zasiadała królowa Elżbieta II. Od 1938 r. do zakończenia wojny pracował w Stanach Zjednoczonych, gdzie namówił na obcięcie włosów Eleonorę Roosevelt, żonę prezydenta USA.

W czasach największej świetności filie paryskiego zakładu Antoina działały m.in. w Londynie, Tokio, a w Stanach Zjednoczonych pod jego szyldem istniało ponad 120 nowoczesnych na owe czasy zakładów fryzjerskich. Cierplikowski współpracował także z Hollywood, przygotowując fryzury do filmów historycznych(m.in. dla studia Metro Goldwyn Mayer).

Antoni Cierplikowski w swojej pracowni w Paryżu w 1933 r. Fot. NAC

Antoine stylizował fryzury największych gwiazd filmu i estrady pierwszej połowy XX wieku, ale także projektował i wykonywał fryzury, stroje, kapelusze i peruki do sztuk teatralnych, rewii i przedstawień operowych. Był m.in. autorem wizerunku scenicznego Josephine Baker, która w 1926 r. jako pierwsza czarnoskóra kobieta trafiła na okładkę amerykańskiego „Vogue’a”.

Po wojnie wraz z żoną wrócił do Paryża; był jurorem w konkursach fryzjerskich i szkolił swoich następców.

„Król fryzjerów” był ekscentrykiem: w Paryżu zaprojektował i stworzył piętro ze szkła w swojej kamienicy, spał w kryształowej trumnie.

Antoine był także wielkim pasjonatem i mecenasem sztuki. Przyjaźnił się z Pablem Picassem, Amedeo Modiglianim oraz rzeźbiarzem Xawerym Dunikowskim, których prace zdobiły jego salony.

Pod koniec  życia powrócił do Sieradza, gdzie kupił skromny dom. W 1975 r. wziął udział w I Międzywojewódzkim Konkursie Uczniów Fryzjerskich swojego imienia. Zmarł 5 lipca 1976 r. w wieku niespełna 92 lat.