Filmowy Dzień Kobiet

Tradycyjnie z okazji Dnia Kobiet zorganizowane zostały warsztaty filmowe, podczas których uczennice oglądały filmy dotyczące sytuacji płci pięknej we współczesnym świecie. W zajęciach uczestniczyło 15 dziewcząt.

Spotkanie rozpoczęłyśmy od obejrzenia fragmentów najstarszego filmu „Jak być kochaną” w reż. Wojciecha Jerzego Hasa. Po projekcji rozmawiałyśmy o kobiecym poświęceniu. Uczennice zastanawiały się, gdzie są jego granice i czy warto dla niego narażać życie, nawet kosztem miłości. Główna bohaterka poniosła tragiczne konsekwencje swojego czynu. Czy ta historia mogła się skończyć inaczej? Uczennice stwierdziły, że jakkolwiek postąpiłaby Felicja koniec i tak musiał być tragiczny. Podobnie jak w dramacie Sofoklesa „Antygona” bohaterka skazana była na los, jaki ją spotkał. Została „męczennicą miłości”.

Kolejnym, wybranym przez nas, filmem były „Jaskółki z Kabulu” w reż Zabou Breitmana i Eléi Gobbé-Mévellec . Obraz jest animowaną adaptacją bestsellerowej powieści algierskiego pisarza Mohammeda Moulessehoula , tworzącego pod pseudonimem Yasmina Khadra. Film opowiada los czworga ludzi i ich rozpaczliwych zmagań, by zachować ludzką twarz w nieludzkich czasach, w nieludzkim świecie, gdzie każda przyjemność jest śmiertelnym grzechem, a śmierć staje się banalna. Pewnego dnia losy tych dwóch par splatają się, zmuszając bohaterów do dramatycznych wyborów. Ta, opowiedziana w poetyckim stylu, tragiczna historia pozwoliła zastanowić się nad rolą kobiety we współczesnym świecie.

Spotkanie postanowiłyśmy zakończyć nieco „lżejszym” filmem. Obraz pokazuje, jak trudno jest być kobietą w męskim świecie. Według stereotypów dla płci pięknej najważniejsze powinny być wartości rodzinne. Wnioski po obejrzeniu filmu nasunęły się same – każdy z nas może zrobić wszystko, co chce. Żaden mężczyzna nie jest wart więcej niż jakakolwiek kobieta. Pamiętajmy o tym!