Filmy o Holokauście

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy Was na kilka filmów poświęconych temu tematowi.

Holokaust – czarna karta w dziejach ludzkości, wyrachowana zbrodnia, która pochłonęła blisko sześć milionów niewinnych istnień. By uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – obecnie jednego z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie.

Zobaczcie, w jaki sposób twórcy filmowi nawiązują do tego dramatycznego wydarzenia:

Europa Europa (reż. Agnieszka Holland, film z 1990 r.)

Najstarszym z polecanych przez nas filmów jest Europa Europa. Scenariusz oparty jest na losach Solomona Perela, niemieckiego Żyda, który przed Zagładą uchronił się wśród chłopców z Hitlerjugend. Dzięki doskonałej znajomości niemieckiego zdołał przekonać nazistowskich żołnierzy, że jest Volksdeutschem, który w wyniku wojennej zawieruchy znalazł się w ZSRR. Przyjęty do armii jako tłumacz, szybko – i przypadkowo – awansował na bohatera wojennego, za co nagrodzony został wysłaniem do elitarnej nazistowskiej szkoły w Berlinie…

Ta niewiarygodna biografia mogła nigdy nie ujrzeć światła dziennego.Perel niemal do końca życia bał się ujawnić swoją tożsamość: Do dziś czuję, że siedzą we mnie te dwie osobowości: Salomon Perel – Żyd i Joseph Perjell – Aryjczyk. […] Nawet teraz gdy oglądam jakiś film historyczny i widzę swastykę, mam ochotę wstać i zasalutować.

Jak opowiadała w wywiadzie-rzece Agnieszka Holland: nie zdradzał tajemnicy swego życia do chwili, kiedy dostał zawału. Niemal na łożu śmierci uświadomił sobie, że właśnie ta tajemnica go zabija.

Film zdobył Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego, został też nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Życie jest piękne (reż. Roberto Benigni, film z 1997 r.)

Życie jest piękne to obsypany nagrodami (3 Oscary, canneńskie Grand Prix, Cezar…) włoski obraz, który stanowi mistrzowskie (!!!) połączenie tragedii i komedii.

Jest rok 1939. Sielankowe życie młodej rodziny zostaje przerwane, kiedy po przejściu Włoch na stronę aliantów cała trzyosobowa rodzina trafia do obozu koncentracyjnego. Chcąc zaoszczędzić synkowi strachu i cierpienia, ojciec (doskonała rola  Roberto Benigniego) przekonuje go, że to, co się wokół nich dzieje, to tylko zabawa, a nagrodą za odwagę będzie… prawdziwy czołg.

Jojo Rabbit (reż. Taika Waititi, film z 2019 r.)

Jojo Rabbit to błyskotliwy komediodramat wojenny na podstawie powieści Niebo na uwięzi (2008) autorstwa Christine Leunens. Rzecz dzieje się w III Rzeszy. Dziesięcioletni Johannes „Jojo” Betzler (Roman Griffin Davis) jest fanatycznym członkiem nazistowskiej organizacji zrzeszającej młodocianych zwolenników Adolfa Hitlera. Chłopiec wymyśla sobie nawet, że Führer jest jego najlepszym przyjacielem (Taika Waititi) i spędza z nim godziny na wyimaginowanych dyskusjach i zabawach. Pewnego dnia Jojo odkrywa, że jego matka (Scarlett Johansson) ukrywa w domu Żydówkę (Thomasin McKenzie). Młody nazista stopniowo obdarza dziewczynę sympatią oraz przekonuje się, że ideologia, w której słuszność ślepo wierzył, jest niebezpieczna i oparta na fałszywych założeniach.

Film był nominowany do Oscara w sześciu kategoriach, z czego jedna – za najlepszy scenariusz adaptowany – przerodziła się w statuetkę.