Jak zmienić swoje życie? Dzień Świstaka

To coroczne święto obchodzone jest 2 lutego w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Inaczej nazywane jest Dniem Świszcza, a z angielskiego Groundhog Day. Na czym polega tradycja? Według tradycji, jest ono pierwszym zwiastunem wiosny. Bohaterem święta jest mały, sympatyczny gryzoń. W święto Dnia Świstaka wabi się go z norki. Jeśli zobaczy swój cień i wróci, jest to zwiastun, że zima potrwa jeszcze przez kilka tygodni. Jeśli nie – nadchodzi wiosna.

Przepowiednia świstaka sprawdza się w połowie przypadków, bo wszystko zależne jest od warunków pogodowych.

Tradycja Dnia Świstaka sięga roku 1887. To coroczne święto obchodzone jest z wielką fetą w małym miasteczku Punxsutawney. To tam świstak Phil zobaczył swój cień zwiastujący dalszą zimę 114 razy. Niepogoda uniemożliwiła mu to tylko 20 razy.

A może święto pochodzi z Europy?

Mimo, że Dzień Świstaka charakterystyczny jest dla Ameryki, to wielu znawców twierdzi, że święto przybyło tam z Europy. Dlaczego? To właśnie na tym kontynencie w czasach pogańskich wierzono w przepowiadanie pogody przez zwierzęta.

Film

Ta ludowa tradycja amerykańska jest tak zakorzeniona w kulturze, że stała się bardzo ważnym motywem filmu. „Dzień świstaka”, komedii komedii romantycznej z 1993 roku, w której główną rolę gra Bill Murray. Wciela się on w postać prezentera prognozy pogody, który przyjeżdża do Punxsutawney, by zrelacjonować obchody Dnia Świstaka. Niefortunny dzień powtarza się w kółko, tworząc pętlę czasu. Więcej:

 Dzień Świstaka – święto zbliżającej się wiosny a polskie tradycje 2 lutego

 W Polsce 2 lutego obchodzi się święto Matki Boskiej Gromnicznej, znane też jako Ofiarowanie Pańskie lub Spotkanie Pańskie. Zwyczaje ludowe wiążą się z zapaleniem świecy. Gromnica ma chronić domostwo przed burzą. Tradycyjne polskie przysłowia o tym dniu wskazują na połowę lub nawet początek srogiej zimy.

Celtowie również obchodzili w tym czasie kalendarzowy pierwszy dzień wiosny. Z tym staroirlandzkim świętem też wiążą się zwyczaje przepowiadania pogody.