MAPA MARZEŃ – MAPA CELÓW

Zanim zaczniemy planować spróbujmy zdefiniować pojęcia marzenie i cel.

Marzenie to nic innego jak pragnienie, wyobrażenie czegoś, co chcemy osiągnąć, zrobić, zrealizować, dostać, przeżyć czy mieć. Cel zaś to marzenie z konkretnym terminem realizacji.

Badania wykazały, że ludzie, którzy zapisują swoje cele, najczęściej je realizują. Potwierdzają to badania – spisanie celów zwiększa o 42 proc. szansę na ich realizację. Potwierdzają to również neuropsycholodzy twierdząc, że lepiej zapamiętujemy to, co sami stworzyliśmy, niż to, co tylko przeczytamy. Jeśli zapisujesz swój cel, można powiedzieć, że podwójnie go utrwalasz: najpierw tworzysz obraz w swoim umyśle, a potem przetwarzasz ten obraz na papier.

Pomocna w zapisywaniu naszych planów na pewno będzie mapa marzeń i celów. Możemy je graficznie rozrysować i powiesić w widocznym miejscu. W ten sposób nic nam nie „umknie” i będziemy w stanie osiągnąć zaplanowane cele.

W Internecie możecie znaleźć wiele pomocnych szablonów takich map. Przeglądając je zobaczycie, że nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności. Kluczowym w całym procesie jest sam etap tworzenia mapy. Dla naszego mózgu to ważny sygnał, na czym ma się skupić, jakie informacje i okazje wyławiać z otaczającej rzeczywistości, aby przybliżyć nas do realizacji naszych marzeń.

Mapę marzeń najczęściej wykonuje się za pomocą zdjęć powycinanych z gazet i poprzyklejanych intuicyjnie na dziewięciu polach odpowiadających za poszczególne sfery naszego życia.

W środku mapy jest pole żółte. To JA. Tu umieszczamy nasze wszystkie najważniejsze marzenia. A później … inwencja należy do Ciebie! Mapę możesz wykonać na kartce papieru, wtedy z pewnością przyda się klej, taśma klejąca lub karteczki samoprzylepne. Możesz ją wykonać również na tablicy korkowej, wówczas wystarczy tylko trochę kartek, pocztówek, a może mapa świata i kilka szpilek lub pinesek.

Dobrej zabawy!