Niebieski poniedziałek
Gdy spojrzymy przez okno zobaczymy ponurą pogodę, pochmurne niebo, silny wiatr i deszcz ze śniegiem. Z pewnością nie jest to pogoda sprzyjająca pozytywnemu myśleniu. Dlaczego akurat ten dzień zyskał niezachęcające miano Blue Monday? To właśnie w ten dzień kumulują się też inne niekorzystne czynniki krótki dzień, niezadowolenie spowodowane niedotrzymaniem obietnic noworocznych oraz problemy finansowe spowodowane rozrzutnością w święta i sylwestra. Wszystko to sprawia, że w trzeci poniedziałek stycznia nasze samopoczucie jest najgorsze w całym roku.
A przynajmniej tak stwierdził brytyjski psycholog Cliff Arnall z Cardiff University. To on jest autorem pojęcia „Blue Monday”. Aby wyznaczyć najbardziej depresyjny dzień w roku, stworzył on specjalny wzór:

gdzie:
- W – pogoda (ang. weather)
- D – miesięczne wynagrodzenie
- d – dług, debet (ang. debt)
- T – czas od Bożego Narodzenia (ang. time)
- Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
- M – poziom motywacji (ang. motivational)
- Na – poczucie konieczności podjęcia działań
A skąd się wzięła sama nazwa, dlaczego akurat „niebieski” poniedziałek? W języku angielskim istnieje zwrot „feel blue” oznaczający być smutnym. Dlatego właśnie wymyślono taką nazwę najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego na trzeci poniedziałek stycznia.
Poniedziałki ogólnie nie należą do ulubionych dni w tygodniu. Powrót do pracy po weekendzie bywa trudny. Ale to wcale nie oznacza, że ten dzień będzie najgorszym. Wiele zależy od naszego nastawienia. Jeżeli będziemy pozytywnie myśleć, to pokonamy większość niepowodzeń i przeszkód 🙂
Zapraszamy do przypomnienia sobie filmu: