Pamiętajcie – dzisiaj Dzień Babci!

Pomysł utworzenia Dnia Babci pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Jednak głównym inicjatorem  tego święta był Kazimierz Flieger. Z każdym kolejnym rokiem święto to było coraz bardziej popularyzowane. Tego samego dnia świętują również babcie we Francji i Bułgarii. W niektórych krajach Dzień Babci obchodzi się w kompletnie innej porze roku. Przykładowo w Hiszpanii babcie celebrują swoje święto dopiero 26 lipca.

W te szczególne dni warto pamiętać o upominku. Zawsze wielką popularnością cieszył się tradycyjny bukiet kwiatów, który jak wiadomo, zawsze podoba się kobietom. Warto także samodzielnie upiec ciasto. Babcia z pewnością będzie z takiego podarunku zadowolona. Dobrym pomysłem na prezent jest oczywiście książka. Dar ten szczególnie może sprawdzić się na długie wieczory w pandemicznej rzeczywistości. A co tu wybrać w szerokiej ofercie księgarń?

„Babunia” Frederique Deghelt Jak mówi słynna maksyma „kto czyta, ten żyje wielokrotnie”, a co jeśli nie można tego robić? Tę tajemnicę musi odkryć Jade, dziennikarka, która nie zgadza się, by jej babcię, Jeanne, oddano do domu starców. Kobiety zamieszkują razem w Paryżu poznając się wzajemnie. Doskonała powieść o wzajemnym szacunku i miłości, o literaturze, która łączy ludzi bez względu na wiek i o więzach przeszłości z dniem dzisiejszym.

„Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej to jedna z najpopularniejszych serii książkowych ostatnich lat. Czytelnik śledzi losy tytułowego rodu Winnych na przestrzeni ubiegłego wieku. Obfitował on w wiele tragicznych wydarzeń, można więc spodziewać się, że losy klanu nie zawsze będą się układały pomyślnie, a niektóre relacje zostaną wystawione na poważną próbę. Przez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach Bohaterowie zmagają się także z rzeczywistością powojenną, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. „Stulecie Winnych” to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i uniwersalna prawda. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku.

Masz pełną humoru babcię? Ta książka jest właśnie dla niej!Kółko się pani urwało” to pełna humoru komedia kryminalna Jacka Galińskiego. Główną bohaterką jest starsza pani, Zofia, która przerywa spokojne życie polskiej emerytki, żeby znaleźć złodziei, którzy włamali się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu – jego galowy mundur. Nie, babcia im tego nie podaruje! Ponieważ nie może liczyć na zbytnią pomoc ze strony policji, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. wszystkie tropy prowadzą do sąsiada z góry, faceta bez nogi. Okazuje się jednak, że facet bez nogi został zamordowany, a ona sama jest pierwszą podejrzaną. Nie pozostaje jej nic innego, jak chwycić rączkę wózka zakupowego i rozpocząć własne śledztwo. Warszawskie bandziory, strzeżcie się! Nadchodzi Zofia Wilkońska, postrach klubów seniora!

W okresie pandemii warto zatroszczyć się o najbliższych, a szczególnie o osoby starsze. A jak masz babcię, która pragnie zadbać o sobie i swoich najbliższych dzięki temu, co oferuje natura – podaruj jej książkę „Zioła, które leczą: Nowoczesna roślinna apteka w Twoim domu Thomasa Easleya. Ta książka jest kompleksowym poradnikiem i źródłem wiedzy o zdrowotnych właściwościach roślin. Będzie świetnym prezentem dla tych babć, które cenią naturę i to, co może ona zaoferować człowiekowi.