Patroni roku 2022 – Konopnicka, Wybicki, Rutkiewicz, Grzegorzewska

Maria Grzegorzewska – naukowiec, pedagog specjalny, działaczka społeczna oraz założycielka Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. To właśnie w 2022 roku mija 100. rocznica jego powstania.

W marcu przypada 200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego – autora polskiego hymnu narodowego, wielokrotnego posła na Sejm, jednego z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnika prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, a także współorganizatora Insurekcji Kościuszkowskiej.

W marcu 2022 r. będziemy obchodzić również 200.. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza – twórcy światowego przemysłu naftowego. Sejm zdecydował się na wspomnienie Ignacego Łukasiewicza szczególnie ze względu na jego niezwykłe zasługi dla przemysłu i gospodarki Polski, ale także zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny.

W kwietniu 2022 r. przypada 120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. Sejm ustanowił pisarza patronem roku, uznając wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi.

W maju 2022 r. przypada . 180. Z tej okazji Sejm postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię m.in. „Roty”.

30 lat temu – w maju 1992 r. – w drodze na Kanczendzongę, swój dziewiąty ośmiotysięcznik, zaginęła Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.

1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Z tego właśnie powodu ten rok będzie również Rokiem Romantyzmu Polskiego.