Upiór czy wampir? Straszne stwory na wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.

Czym różni się wampir od Upiora? Czy Mickiewicz był Upiorem?

W którym kraju po raz pierwszy pojawiły się wampiry? Dlaczego wampiry przeniosły się z Transylwanii do Polski?

Co sądził o wampirach Stanisław Staszic?

Czy strzyga jest mężczyzną, czy kobietą?

Jak nazywali się pogromcy wampirów?

Przeczytaj artykuł, obejrzyj doskonały wywiad i odpowiedz na pytania. CZEKAJĄ NAGRODY!

Halloween to, rozpowszechniony w krajach anglosaskich, zwyczaj. Wywodzi się z tradycji celtyckiej. Druidzi, czyli celtyccy kapłani twierdzili, że w nocy z 31 października na 1 listopada zacierają się granice pomiędzy światem żywych, a umarłych. To wtedy wędrujące dusze miały poszukiwać ciał śmiertelników, w których będą mogły zamieszkać w następnym roku. Chroniło przed tym jedynie przebieranie się w podarte i brudne ubrania. Druidzi, natomiast, zakładali wycięte z brukwi i rzodkwi przerażające maski i czarne stroje. Kojarzycie … w tej chwili ludzie w trakcie Halloween przebierają się w czarne stroje, a do masek wykorzystują dynię.

By nie zachęcać złych duchów do odwiedzania domów gaszono wszelkie ogniska i pochodnie, a przed domem wystawiano żywność.

Nie zapominajmy jednak, że w tradycji słowiańskiej funkcjonowało inne święto zmarłych – dziady. Były one organizowane kilka razy do roku, ale najbardziej popularna była noc z 31 października na 1 listopada. Przenikały się wówczas dwa światy – żywych i umarłych. Zmarli powracali wówczas do swoich domów z zaświatów, by odwiedzić rodzinę. Nawia, tak nazywano zaświaty, była miejscem ponurym i chłodnym, dlatego podczas dziadów domownicy przygotowywali duszom miejsce, w którym mogli ogrzać się przy ogniu lub zażyć ciepłej kąpieli. Ta tradycja miała przetrwać do dnia dzisiejszego w postaci rozpalanych na grobach zniczy.

Posłuchajcie doskonałego wywiadu „Czy Polacy wymyślili wampiry?”, który ukazał się na stronie Instytutu Polonika:

https://www.facebook.com/watch/live/?v=357168812062718&ref=watch_permalink