Dla dużych i małych dzieci …

Alan Aleksander Milne urodził się 18 stycznia 1882 roku w Londynie. Uczył się w prywatnej szkole, której dyrektorem był jego ojciec. Zamiłowanie do pisarstwa rozbudził w nim starszy brat Kenneth John, z którym młody Alan Alexander był bardzo związany. Pierwsze próby literackie podjął więc jeszcze jako dziecko.

Po skończeniu szkoły studiował na uniwersytecie w Cambridge, ale nie literaturę, a… matematykę. W szkole uczył Herbert George Wells, autor „Wehikułu czasu”, „Wyspy doktora Moreau”, i „Wojny światów”. Pisarz został jego przyjacielem i zaszczepił w nim miłość do pisania.

George Charles Beresford – National Portrait Gallery, 1920, domena publiczna

Zakończywszy edukację, Milne podjął pracę jako dziennikarz.

W 1913 roku poślubił Dorothy De Selincourt, a rok później wstąpił do wojska, by walczyć w Wielkiej Wojnie. Zaczął wówczas pisać sztuki teatralne.

21 sierpnia 1920 roku przyszedł na świat Christopher Robin. Milne’owie oczekiwali córki, małej Rosemary, i narodziny chłopca były dla nich pewnym rozczarowaniem. To sprawiło, że dużo więcej czasu niż z rodzicami spędzał on z nianią.

Narodziny syna sprawiły, że Milne zwrócił się w stronę poezji dla dzieci. W 1924 roku ukazał się zbiór wierszy „Kiedy byliśmy bardzo młodzi”. To tam po raz pierwszy pojawia się postać Kubusia Puchatka. Winnie-the-Pooh, bo tak Kubuś Puchatek nazywa się w oryginale, był nawiązaniem do przytulanki chłopca oraz pewnego łabędzia, na którego syn Milne’a wołał właśnie „Pooh”. Krzyś to oczywiście Christopher Robin, a stumilowy las można traktować jako lustrzane odbicie terenów wokół Cotchford Farm, wiejskiej posiadłości pisarza.

Książka „Kubuś Puchatek” została opublikowana w 1926 r., a dwa lata później powstała jej kontynuacja o tytule „Chatka Puchatka”. Obie zawierały ilustracje E. H. Sheparda. Rysunki stały się nieodłączną częścią sukcesu książki.Trudno dziś wyobrazić sobie bohaterów książek Milne’a innych, niż ci narysowani przez Sheparda.

Polskie przekłady autorstwa Ireny Tuwim ukazały się w 1938 roku jako – odpowiednio – „Kubuś Puchatek” oraz „Chatka Puchatka”. To właśnie siostrze Juliana Tuwima i jej – do dziś najpopularniejszemu tłumaczeniu – zawdzięczamy polskie imię misia.

Mamy dla Was dobrą wiadomość. Kubuś Puchatek, autorstwa A. A. Milne, tak jak reszta dzieł przenoszonych do domeny publicznej, został wydany przed lub w 1926 roku. Oznacza to, że według prawa federalnego, 1-go stycznia 2022 roku skończył się okres ochrony praw autorskich dla tych dzieł. Teraz każdy może kopiować, rozpowszechniać czy interpretować te dzieła jak tylko chce!