Literatura dla miłośników futbolu

            W tym roku miały się odbyć dwie duże imprezy sportowe. Pierwsza z nich Mistrzostwa Europy, ze względu na zagrożenie epidemiczne, została przełożona na lato 2021 r. Druga – Igrzyska Olimpijskie również odbędzie w późniejszym terminie. Nie pozostaje nic innego jak … troszkę poszerzyć swoją wiedzę na temat futbolu.

            Nie wiem czy wiecie, że Igrzyska Olimpijskie, co 40 lat nawiedza klątwa. Dzieje się tak od 1900 r. To wtedy odbyły się we Francji najgorsze igrzyska w historii. „Igrzyska” to za dużo powiedziane. Całkowicie zawiodła organizacja tej najważniejszej na świecie imprezy sportowej. Zawodnicy mieli wrażenie, że biorą udział w lokalnych zawodach sportowych. Biegacze rywalizowali na nierównej, często mokrej trawie. Młociarze i kulomioci mieli tak mało miejsca, że ich przyrządy lądowały na drzewach. Wpadek było o wiele więcej. Najważniejszą z nich był brak ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk.

Czterdzieści lat później Igrzyska nie odbyły się wcale. W 1940 r. ta największa na świecie impreza miała się odbyć w … Japonii, ale kraj ten, ze względu na wojnę z Chinami, z organizacji Igrzysk zrezygnował. Nieco później organizację Olimpiady przekazano Finlandii, ale plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej.

            Ale nie o Igrzyskach miał być ten artykuł. W związku z zawieszeniem wszelkich rozgrywek z powodu koronawirusa kibice futbolu muszą zaspokoić swoje zainteresowania archiwalnymi meczami, ale mogą też  poczytać. W naszej bibliotece szkolnej znajduje się kilka ciekawych pozycji, które moglibyście wypożyczyć, ale będziecie musieli poczekać jeszcze jakiś czas … Nie pozostaje Wam nic innego niż sięgnięcie do Internetu. A tu możecie znaleźć wiele pozycji książkowych. Nie chcąc by ten artykuł był kryptoreklamą proponuję ciekawy serwis  z książkami dla fanów futbolu:

i bardzo ciekawy artykuł  dotyczący powieści o piłce nożnej:

            Nie byłabym polonistką, gdybym nie zaproponowała Wam książki, którą możecie wykorzystać na egzaminie maturalnym z języka polskiego. „Wojna futbolowa” Ryszarda Kapuścińskiego to jedna z książek, którą Hiszpańska Agencja Prasowa EFE proponuje kibicom na czas zawieszenia rozgrywek z powodu koronawirusa.

Ryszard Kapuściński, zwany „cesarzem reportażu, to najbardziej znany polski reportażysta (więcej o polskich reportażystach możecie poczytać tutaj: https://epodreczniki.pl/b/mistrzowie-polskiego-reportazu/PDudGD1e0). Jest, obok Stanisława Lema, najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem.

Tytułowa Wojna futbolowa to konflikt zbrojny między Hondurasem a Salwadorem w 1969 r., którego początkiem był … mecz piłki nożnej reprezentacji Ameryki Środkowej. Do spotkania doszło w 1969 roku w San Salvador. Stawką był awans wygranej drużyny do Mistrzostw Świata w Meksyku. Mecz przegrał Salwador, pechowo, bo stracił bramkę w ostatniej minucie.  Stosunki między państwami były napięte już wcześniej, a sam mecz stał się pretekstem do wydarzeń opisanych przez Kapuścińskiego.

Sławny polski reportażysta w licznych wywiadach opowiadał, że jako chłopiec pasjonował się futbolem. Grał w drużynie juniorów warszawskiej Legii. Zajęcia prowadził wówczas sam Kazimierz Górski. Może chociażby dlatego warto przeczytać jego książkę. Pisana jest bowiem przez autora, który o piłce wie niejedno 🙂

A na koniec polecamy Wam 10 najlepszych książek o piłce nożnej:

Przyjemnej lektury 🙂