Nobel literacki 2021

Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah „za bezkompromisową i pełną współczucia analizę skutków kolonializmu i losu uchodźców żyjących w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Kandydatów do literackiej Nagrody Nobla zgłaszają m.in. poprzedni laureaci, przewodniczący związków pisarzy, PEN-klubów i członkowie Szwedzkiej Akademii. Literacki Nobel przyznawany jest od 120 lat.

A kim jest nowy noblista?

Gurnah jest uchodźcą z Zanzibaru u wybrzeży wschodniej Afryki.. W 1968 r. przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował. W tym kraju pozostał i kontynuował działalność literacką. Noblista jest autorem dziesięciu powieści i licznych opowiadań. W tekstach zajmuje się problemami związanymi z emigracją i losu uchodźcy, których sam doświadczył. Obecnie jest wykładowcą literatury na Kent University.

Niestety żadnej z jego książek nie przeczytacie w języku polskim. Ani jedna nie doczekała się dotychczas polskiego tłumaczenia.

W związku z pandemią COVID-19 w dniu 10 grudnia w rocznicę śmierci Alfreda Nobla w Sztokholmie nie odbędą się tradycyjne uroczystości. Laureaci – tak jak przed rokiem – mają otrzymać nagrody w swoich krajach za pośrednictwem szwedzkich placówek dyplomatycznych.

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 10 mln koron (ok. 875 tys. euro).