Noworoczna niespodzianka – „Opowieści niesamowite” mistrza grozy Edgara Allana Poe

19 stycznia obchodzimy 213 rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy XIX wieku, który inspirował i wciąż inspiruje wielu artystów na całym świecie. 

Amerykański poeta i pisarz Edgar Allan Poe to jeden z najważniejszych twórców literatury XIX wieku oraz ojciec literatury kryminalnej.

Przez cały styczeń, od poniedziałku do piątku o godz. 10.45, w Czwórce, w audycji „Stacja kultura” usłyszymy jego „Opowieści niesamowite” w interpretacji Michała Mikołajczaka. 

Edgar Allan Poe to twórca znany wszystkim fanom dobrego kryminału i powieści grozy. Ten urodzony w Bostonie w 1809 roku poeta, nowelista, krytyk literacki, redaktor i pisarz, uznawany jest za ojca noweli kryminalnej. Poe był zwolennikiem krótkiej formy literackiej. Uważał, że długie, rozwlekłe fabuły powodują, że czytelnik nie skupia się w pełni na przeżywaniu losów bohaterów, często musi odrywać się od lektury, przez co gubi sens przedstawianej historii. W swojej twórczości odnosił się do wątków fantastyki, horroru, ocierał o okultyzm, umiejętnie tworząc atmosferę niepokoju, wciągał czytelnika w mroczy świat.

Mamy nadzieję, że słuchowisko zachęci was do sięgnięcia po książki pisarza znajdujące się w naszej bibliotece.