Tydzień Zakazanych Książek

19 września rozpoczął się Tydzień Zakazanych Książek. Organizowany co roku od 1982 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy ciszy się sporym zainteresowaniem. wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

Na liście Zakazanych Książek znalazło się z różnych powodów, w różnych okresach czasu, wiele, obecnie powszechnie dostępnych, publikacji np.:

 • Biblia – W 1942 r. w III Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. Biblię miała wówczas zastąpić  książka Adolfa Hitlera „Mein Kampf”.
 • W latach 1961-1982 na listę zakazanych książek wpisano Buszującego w zbożu Jerome.a Davida Salingera. Książka wzbudzała wówczas kontrowersje z powodu wulgarnego języka, nawiązań seksualnych, dewaluację wartości rodziny, promocję alkoholu, papierosów i rozwiązłości.
 • Z innego powodu na „czarną listę” wpisano Charliego i fabrykę czekolady  Rolanda Dahla. Książka zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ bibliotekarze uznali, że promuje ubogą życiową filozofię.
 • Folwark zwierzęcy  George.a Orwell – to książka zakazana do końca lat 80. XX w. przez polską cenzurę. Stało się tak, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny. Pierwsze oficjalne polskie wydanie ukazało się dopiero w 1988 r., mimo to od końca lat 70. powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu. Ale książka trafiła na „czarną listę” nie tylko w Polsce. W 1991 r. zakazano jej czytania w Kenii, ponieważ krytykowała skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 r. w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – z powodu… bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej.
 • W Libanie natomiast zakazana jest książka Kod Leonarda da Vinci  Dana Browna,
 • W latach 70. ubiegłego wieku za obraźliwy język, w niektórych miastach w Stanach Zjędnoczonych, zakazano książkę Paragraf 22 Josepha Hellera.
 • Inną zakazaną książką był „Władca much” Williama Goldinga,, którego fabuła określana była mianem brutalnej i demoralizującej,
 • W Polsce próbowano także zakazać serię o Harrym Potterze, oskarżaną o szerzenie okultyzmu

To nie wszystkie zakazane ksiażki. Na liście 100 najczęściej zakazanych i kwestionowanych książek w latach 2010-2019

znalazło się 10 książek znajdujących się w naszej bibliotece:

 1. Igrzyska śmierci Suzanne Collins
 2. Zabić drozda Harper Lee
 3. Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya
 4. Poza magenta: Nastolatki transpłciowe mówią głośno Susan Kuklin
 5. O myszach i ludziach Johna Steinbecka
 6. Opowieść podręcznej autorstwa Margaret Atwood
 7. Przygody Huckleberry Finna autorstwa Marka Twaina
 8. Lolita – Vladimir Nabokov
 9. 1984 przez George’a Orwella
 10. Mechaniczna Pomarańcza Anthony’ego Burgessa

Czy się z tym zgadzacie? Zapraszamy do lektury 🙂