Niezwykłe biblioteki

Dzisiaj zapraszamy Was do zwiedzenia niesamowitych bibliotek z całego świata. Najpierw skupimy się na bibliotekach bolońskich, które przedstawiciele naszej szkoły mieli okazję zwiedzić.

Pierwszą z nich jest główna biblioteka publiczna w Bolonii przy Piazza del Nettuno.

Ex-Sala Borsa dawniej była giełdą papierów wartościowych, a od 2001 mieści się w niej biblioteka publiczna. Przepiękny hol z arkadami (charakterystyczna cecha architektury bolońskiej) robi niesamowite wrażenie. Nie jest to bowiem zwykła biblioteka. Pod szklaną podłogą kryją się części miasta z czasów Imperium Rzymskiego (części forum oraz chodników), a sufit pokrywają piękne malunki…

Biblioteka robi wrażenie na zwiedzających
Może do niej wejść każdy i wypocząć przy dobrej literaturze lub skorzystać z Internetu
Czytelnicy korzystający z biblioteki

Drugą, wartą zobaczenia biblioteką, jest biblioteka uniwersytecka. Niestety wejść możemy jedynie do czytelni. Do wypożyczalni możemy jedynie zajrzeć, tutejsze zbiory są zbyt cenne, by udostępnić tę cześć dla zwiedzających. W tym miejscu czuć i widać historię uniwersytetu bolońskiego. Rzędy regałów bibliotecznych wypełnionych po brzegi starymi księgami w cudownym otoczeniu pięknie zdobionych dziełami sztuki ścian robią niesamowite wrażenie.

Piękne wejście do biblioteki
piękne herby zdobiące ściany przed wejściem
Zaglądamy do wnętrza czytelni
Piękne herby zdobiące ściany czytelni
Ilość herbów świadczy o tym, że uniwersytet ma wielowiekową tradycję

Po zwiedzeniu bibliotek bolońskich zapraszamy Was w inne zakątki świata:

https://www.vogue.pl/g/949/15-najbardziej-spektakularnych-bibliotek-swiata