„YouTube Dni Kultury”

Zapraszamy Was na wyjątkowy weekend w sieci. Już dzisiaj startuje trzydniowy festiwal jakiego jeszcze nie było! Podczas „YouTube Dni Kultury” będziecie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć premiery, spektakle, musicale, a nawet balet! To wszystko dzięki uprzejmości teatrów uczestniczących w festiwalu. Zobaczycie, że każdy z nich ma swój charakter i niepowtarzalny styl, zobaczycie aktorów grających na ich deskach, a nawet poznacie kilka zakulisowych sekretów z miejsca, do którego widzowie zazwyczaj nie mają wstępu.

W marcu teatry na całym świecie przestały działać. Odwołano wówczas wszystkie wydarzenia kulturalne i spektakle. Teatrów nie można było odwiedzać przez dłuższy czas. Te jednak nie zaprzestały swojej działalności. Mogliście się o tym przekonać śledząc chociażby naszego bloga. Wiele, przygotowanych przez teatry, materiałów zamieszczanych było w sieci. Spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Teraz każdy, nawet widz z małego miasteczka, gdzie nie działają żadne teatry, mógł obejrzeć nawet całe spektakle w Internecie.

Teraz teatry wznowiły swoją działalność, zachowując oczywiście wszystkie reżimy sanitarne. Jednak wiele z nich postanowiło nadal kontynuować udostępnianie swoich treści w sieci, dlatego zdecydowano się na zorganizowanie festiwalu „You Tube – Dni Kultury”.

W ramach wydarzenia swoje treści udostępni 13 instytucji, w tym Teatr Capitol, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Montownia, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Teatr Polonia, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Studio Buffo, Studio teatrgaleria, Teatr Syrena, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Klub Komediowy.

A co możemy zobaczyć?

  • Teatr Polona zaprezentuje premierowy spektakl „Pan Jowialski” – na podstawie sztuki Aleksandra Fredry. Wystąpią w nim m. in. Aleksandra Grzelak, Krystyna Janda, Marian Opania czy Wojciech Malajkat;
  • Teatr Kwadrat przygotował czytanie performatywne farsy „Klub kobiet porzuconych” Magdaleny Wołłejko.
  • Teatr Powszechny wystawi spektakl „Nieznośnie długie objęcia” Iwana Wyrypajewa;
  • Teatr Montownia zaprezentuje opowiedziany (sic!) za pomocą ciała, gestu oraz kartonu, sznurka, bambusowych drążków i oczywiście muzyki, spektakl „Utwór sentymentalny na czterech aktorów”. Wystąpią w nim: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki;
  • Teatr Wielki Opery Narodowej pokaże, natomiast, obraz pięciu dni pary w kryzysie w baletowej jednoaktówce „Mąż i żona”. Pełnej pomysłów i humoru realizacji na motywach komedii Aleksandra Fredry;

W programie nie zabraknie też materiałów i spektakli muzycznych w mistrzowskim wydaniu. 

  • Teatr Wielki w Łodzi zaprezentuje nagrania z plenerowych koncertów, podczas których można było usłyszeć operowe hity oraz przeboje muzyki filmowej XX-lecia międzywojennego;
  • Polskie szlagiery filmowe i kabaretowe przypomni też Studio Buffo fragmentach spektaklu „Tyle miłości”.
  • W ramach wydarzenia polecamy Waszej uwadze także wyjątkową sztukę „Jedną kropelkę za dużo”, która powstała podczas pandemii, a aktorzy w nim występujący nagrali swoje role telefonami prosto z domu!

To tylko niektóre z zaplanowanych spektakli, a oprócz nich czekają Was także wywiady ze znanymi aktorami i wiele innych atrakcji. Zajrzyjcie koniecznie na stronę i zobaczcie, co jeszcze zaplanowano J Zanurzcie się w artystycznym klimacie i odwiedźcie w czasie jednego weekendu aż 13 teatrów! Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia na stronie youtubednikultury.pl, subskrybowania kanałów teatrów na YouTube i zarezerwowania sobie czasu na wybrane spektakle, których premiery odbywać się będą od 18 do 20 września.

Zapraszamy!