Pierwszy dzień jesieni, czy może koniec lata?
Data początku jesieni wypada we wrześniu. To pewne. Ale nie wiem, czy wiedzieliście, że dzisiaj, o godz. 15.31 rozpoczyna się jesień, ale ta astronomiczna. Za jej początek przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej. Kalendarzowa jesień, natomiast, zaczyna się o dzień później, w środę. Jesienią będzie można na niebie podziwiać kilka jasnych planet, szczególnie Marsa.

Jesień astronomiczna potrwa do 21 grudnia do godz. 11:02, kiedy ustąpi zimie.
Początek jesieni kalendarzowej jest stały. Przypada on na 23 września. Jak zatem widać, nie zawsze początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej wypada tego samego dnia.
Jesień kalendarzowa 2020 będzie trwać przez trzy miesiące, aż do 21 grudnia. Tego dnia rozpocznie się kalendarzowa zima.

Tegoroczna jesień to dobry czas do obserwacji jasnych planet: Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.

Spis bardzo wielu zjawisk astronomicznych widocznych jesienią i w całym roku można znaleźć w bezpłatnym „Almanachu astronomicznym na rok 2020” dostępnym pod adresem https://www.urania.edu.pl/almanach. Można też korzystać z darmowych lub płatnych programów typu planetarium, które wyświetlają aktualny widok nieba, albo jego wygląd na konkretny dzień, który nas interesuje. Przykładem bardzo popularnego programu tego rodzaju wśród miłośników astronomii jest Stellarium (program bezpłatny). Są też aplikacje mobilne pełniące podobną funkcję, a dodatkowo potrafiące podpowiadać co za obiekt widzimy na niebie, gdy skierujemy smartfona na dany obszar nieboskłonu.